Vresovisko by sa malo nachádzať na priamom slnku. Na druhej strane nie je zlé, ak sa niekde po blízku bude nachádzať aspoň jeden strom, ktorý vytvorí tieň v niektorej z častí dňa. Všetky rastliny, ktoré budeme na toto miesto vysádzať, neznášajú vápnik. Vyhovuje im kyslá pôda a vyššia vlhkosť. Je dobré ak počas leta budeme rastliny pravidelne postrekovať vodou priamo na listy, konáre a kvety. Zeminu môžete upraviť pridaním kvalitnej rašeliny. Stačí ak ju zapracujete do dvadsať centimetrovej hĺbky a premiešate so zeminou, ktorá sa na danom mieste nachádza. Pomôže aj trošku piesku, alebo veľmi jemného štrku. Ten by mal byť riečny. Ako sme už spomenuli vápnik je úplne zakázaný, takže sa vyhnite štrku z vápenca.

vrešoviště
 
Mali by sme sa snažiť, aby vresovisko vyzeralo čo najprirodzenejšie. Podľa toho vyberte aj miesto na záhrade. Na jeho vytvorenie môžete použiť prírodný štrk, alebo nefarbenú mulčovaciu kôru. Najlepšou inšpiráciou sú pásma kosodreviny vo vysokohorskom prostredí. Použite ich pokojne, ako akúsi predlohu.
Vresovisko sa môže nachádzať na rovine, ale aj miernom kopci. Svahy sú dobrým miestom, pretože sa na nich ťažko pracuje, takže paradajky by sme na nich asi nesadili. Keďže vresovisko nepotrebuje každodenné okopávanie a inú starostlivosť, nedostupný terén nám nebude až natoľko prekážať.

alpské květy
 
Čo vysadiť
Úplným základom sú vresy a vresovce. Poznáme viacero druhov, výber je však iba na vás, pretože na vresovisku sa im logicky bude dariť všetkým. Druhou nezastupiteľnou rastlinou sú rododendrony. Zvoľte nižšie odrody, ktorým vyhovuje kyslá pôda a vyššia vlhkosť. Na výber máte taktiež desiatky druhov. Niektoré kvitnú na ružovo, niektoré na modro. Najkrajší efekt získate, ak ich skombinujete. Z drevín môžete siahnuť po goltériách. Všetci zástupcovia tohto rodu sú v podstate zakrpatené stromy, ale aj napriek tomu existujú väčšie a menšie odrody. Vyberajte ich tak, aby po čase nezatienili a nezakryli polovicu vresoviska. Vo všeobecnosti je dobré striedať nízke a vyššie rastliny. Tak docielite pestrosť, ktorá pôsobí asi najlepšie. Spomedzi kvetov si môžete vybrať napríklad niektoré odrody horcov, floxy, primulky, kandíky, alebo miniatúrne narcisy.