Kedysi to boli potulní žongléri, akrobati, kúzelníci, ktorí nie raz spolupracovali s felčiarmi a vandrovali cez mestá a dedinky aby prinášali zábavu ale aj liečili. Pravidelné výročné trhy boli ideálnym miestom kde sa zhromažďovalo miestne obyvateľstvo a to bolo zárukou dobrého zárobku.

kolotoč

Prví predchodcovia mestských zábavných parkov začali vznikať až začiatkom 20. storočia. Spočiatku bývali súčasťou svetových výstav nakoľko aj atrakcie bývali často konceptami priemyselnej revolúcie ako napríklad parný motorový kolotoč prvýkrát vystavený na veľtrhu v Alyshame v Norfolku.

Prvý zábavný park v Anglicku bol postavený v roku 1661 vo Vauxhalle Gardens abol za poplatok prístupný len pre elitu. Čoskoro ho však začala navštevovať aj široká verejnosť a stal sa neoddeliteľnou súčasťou mestského spoločenského života. V parku mali svoje stále miesto hudobníci, akrobati, tanečníci, manéž zo zvieratami a pri rôznych príležitostiach mesto organizovalo aj ohňostroje.

Na americkej pôde vypuklo to pravé nadšenie zo zábavných parkov na Svetovej kolumbijskej výstave v roku 1893 kde bolo prvýkrát predstavené veľké „ruské“ koleso poháňané elektrinou. Na tú dobu predstavovalo vrchol pokroku a do parku prilákalo davy nadšených obyvateľov Chicaga.
Len o necelé tri roky neskôr koleso okopírovali aj Európania a stalo sa súčasťou viedenského Pratra

Mnoho modernejších parkov vzniklo z rekreačných stredísk pozdĺž jazier a prímorských letovísk na pobreží, ktoré slúžili ako miesto na kúpanie alebo vodné športy. Takto vznikol zábavný park Blackpool v Corku v Anglicku či legendárny americký Coney Island v New Yorku.

disneyland

Ďalším levelom boli zábavné parky postavené na mólach vybiehajúcich do mora alebo oceánu. Pionierom takýchto stredísk v New Jersey bolo slávne Atlantic City . Hitom bola atrakcia nazývaná Midway s vláčikom alebo autíčkami pohybujúcimi sa po koľajniciach.

V súčasnosti už nájdete nepreberné množstvo takýchto stredísk zameraných na rôzne témy: od sveta disneyovských animovaných rozprávok cez prehistorické zvieratá, vodný a podmorský svet, témy strašidiel a duchov, Legoland až po tradičné kolotoče a ruské kolesá. Medzi mimoriadne obľúbené európske parky určite patrí dánskeTivoli Gardens, viedenský Prater a francúzsky Disneyland Park. V Amerike nájdete obrovský zábavný svet v Orlande na Floride.